Türkiye'de kredi kartı kullanıcılarının oluşturduğu piyasa verileri

Türkiye'de kredi kartı kullanıcılarının oluşturduğu piyasa verileri

18 Ocak 2018, 21:22
Türkiye'de kredi kartı kullanıcılarının oluşturduğu piyasa verileri
Ali Muhsin Yılmaz
 Finans piyasalarında ve teknolojide yaşanan gelişmelere paralel olarak dünya genelinde ödeme araçlarındaki çeşitlilik artmıştır. Bu gelişmelere paralel olarak ülkemizde de 1990’lı yılların sonundan itibaren nakit-dışı ödeme araçları (kredi kartı, banka kartı vs.) kullanımı kayda değer bir şekilde yaygınlaşmıştır. 1990’lı yılların başında sadece 554.000 kredi kartı bulunan ülkemizde, yüksek enflasyon, sık yaşanan ekonomik krizler, temerrüde düşen kart kullanıcı sayısındaki artış kredi kartı piyasasının 1990’lı yılların sonuna gelinceye kadar gelişememesinde etkili olmuştur (Aysan ve Müslim, 2006).

Türkiye kredi kartı piyasası 1990’lı yılların sonlarına doğru hızlı bir büyüme sürecine girmiş, bu büyüme 2002-2007 yılları arasında ivme kazanmıştır. 2002-2007 döneminde %137 büyüyen kredi kartı sayısı bu dönemde yaklaşık 3 kat artış göstererek 2007 sonunda 37.3 milyona ulaşmıştır. 2008-2012 döneminde ise büyüme daha yavaş seyretmiş, buna rağmen kredi kartı sayısı 2012 sonu itibariyle 54.3 milyona ulaşmıştır. Satış noktası cihazı (POS) sayısında görülen tırmanış ise kredi kartlarının yaygınlaşmasında etkili olmakla birlikte bankalar tarafından sektöre yapılan yatırımın büyüklüğünü de gözler önüne sermektedir. Kredi kartı sayısının yanı sıra, kredi kartları ile gerçekleştirilen toplam işlem tutarı3 da ciddi bir artış göstermiştir.

Kredi kartı işlem tutarı, 2002 yılındaki 24 milyar TL seviyesinden 2012 sonunda 361 milyar TL’ye yükselmiştir. Bu tutarın sadece alışverişe ait bölümü ise 332 milyar TL olarak gerçekleşmiş, harcamalar yöntemiyle Gayri Safi Yurt İçi Hasılanın (GSYİH) %23.46’sını, yerleşik hanehalkı özel nihai tüketim harcamalarının ise %33.49’unu oluşturmuştur.

3 Toplam işlem tutarı, alışveriş ve nakit çekim tutarlarını içermektedir.

En iyi kredi kartı hangi bankanın 2018Bankalar, iş yeri sahipleri ve kullanıcılar için sayısız faydalar sunan kredi kartları ülkemizde hızlı bir büyüme sürecine girmiş ancak bu büyüme sorunsuz olmamıştır. Fonlama maliyetleri düşmesine rağmen kendiliğinden rekabetçi düzeye ulaşmayan yüksek kredi kartı faiz oranları, bankaların normal bankacılık getirilerinin üstünde elde ettiği karlar, piyasadaki yüksek yoğunlaşma ve temerrüde düşerek madur olmuş tüketiciler, karşılaşılan sorunları yapısal olarak çözmeyi amaçlayan bir dizi yasal düzenlemeye ortam hazırlamıştır. Bu bölüm, Türkiye kredi kartı piyasasını birçok yönüyle ortaya koyarak rakamlarla piyasanın fotoğrafını çekmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada öncelikle kredi kartı piyasasının işleyişi, oyuncuları ve oyuncular arasındaki etkileşim incelenmiş, takip eden bölümlerde kredi kartı harcamaları ile özel nihai tüketim arasındaki paralellik, Türkiye kredi kartı piyasasında gözlenen büyümede etkili olan faktörler, kişi başı kredi kartı kullanımı ve ülke karşılaştırması, kredi kartı faizlerinin seyri, faiz gelirleri ve kredi kartı piyasasının karlılığı, kredi kartı borçluluğu, kredi kartı piyasasına yönelik olarak yapılan düzenlemeler, kurumsal kredi kartı piyasası ve kredili mevduat hesaplarında son dönemde gerçekleştirilen düzenlemeler ile kredi kartı piyasasındaki rekabet ve pazar payları ele alınarak piyasanın görünümü ortaya konmuştur.

Ayrıca internetten kredi kartı başvurusu yapılan bankalar konusu da ilginizi çekebilir.


sponsorlu bağlantıBu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  bankasi.net
  2019 © Bankalar, Kredi, Kredi Kartı, Mevduat.