Çocuk Parası Başvurusu 2021 Nasıl Yapılır?


Çocuk Parası Başvurusu 2021 Nasıl Yapılır?

2021 yılında çocuk parası başvurusu yapmak için bu sayfamıza bakabilirsiniz. Çocuk yardımı parası nasıl alınır, ne kadar, sorgulama ve doğum yardımı alma şartları bu sayfada yer almaktadır.

Çocuk Parası Başvurusu 2021 Nasıl Yapılır?
 Siz de çocuk parası başvurusu yapmak ve çocuk parasıyla ilgili güncel bilgileri almak için bu sayfamızda yer alan bilgileri inceleyebilirsiniz. Bu günlerde herkes tarafından merak edilen sorulardan birisi de devletimizin bize sunmuş olduğu Çocuk parası yardımıdır. Her T.C. vatandaşı bu paradan almaya hakkı vardır. 2020 yılında da çocuk yardım parası destekleri devam etmektedir. Tabi bu kapsamda çocuk parası alabilmenin bazı şartları vardır. Sizlerde bu şartları sağladığınızda devletimiz tarafından sağlanan çeşitli yardımlardan alabilirsiniz. Çocuk parası; Devletimizin hazırlamış olduğu çocuk parası uygulaması genç nüfusu arttırmak, ailelere yardımcı olmak, bebeğin ihtiyaçlarının bir kısmına destek olmak amacıyla durumu az olan ailelere maddi olarak yapmış olduğu yardımdır. Peki çocuk parası nereden alınır? Çocuk parası, herhangi bir kurum veya kuruluşlarda çalışan anneler çocuk parası yardımı için çalıştığı kurumla görüşüp o şekilde yardım alabilirler. Aynı zamanda çocuk parası nereden alınır sorusuna yanıt bulabilmek için, 144 ya da 183 nolu numaralarla görüşerek bilgi alabilirler.

 

Çocuk Parası Başvurusu 2020

Doğum yardımı 2020 başvuruları il merkezlerinde Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı il müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine yapılmaktadır. İlçelerde yapılacak olan başvurular ise kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır.Memur görevinde çalışan başvuru sahipleri başvurularını çalıştıkları kurumlara yapmaktadırlar. Çocuk parası başvurusu sayfasında yer alan bilgilere göre de bu sayfaya eklenmiştir. Devlet tarafından sağlanan ve Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından doğum yapan annelere verilen doğum yardım parasından faydalanmak için gerekli olan şartlar şunlardır; doğan bebeğin hayatta olması gerekmektedir, yardımlar her çocuk için bir defaya mahsus yapılması ve doğum olayının Mayıs 2015 ten sonra olması gerekmektedir. ( bu tarihten önce doğan çocuklar çocuk parası sayımında sayma dahil olamayacaklardır.

Çocuk Parası Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

İlinizde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il Müdürlüğü'ne bizzat giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Bir dilekçe doldurduktan sonra kimlik belgenizle beraber başvurunuzu tamamlayabilir ve paranın yatmasını bekleyebilirsiniz.

 • Başvuruyu bizzat yapabileceğiniz gibi, kargo veya posta yoluyla da yapabilirsiniz.
 • Dilekçeyi annenin doldurup imzalaması gerekmektedir.
 • Yeni doğan çocuğun kimliğinin çıkması gerekmektedir, kimlik çıkmadan yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır.
 • Kamuda çalışan memurlar ise çalıştığı kuruma başvuru yapması gerekmektedir.

 

Çocuk Parası Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • İkametgâh belgesi
 • Başvuru yapan kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ve eşinin nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Boşanmış ise boşanma belgesi
 • Öğrenim gören çocuk varsa öğrenim belgesi
 • Vâkıfın talep edeceği ek belgeler

 

Çocuk Parası Nedir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen çocuk parası, yeni doğan her çocuğa verilen yardım ve geri ödemesiz bir paradır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm annelere koşul aranmaksızın başvuru yaptığı takdirde bu para verilir. Bu yardım parası, SSK’lı olarak çalışan annelere verilen süt parasından ayrıdır ve iş göremezlik paralarından farklı bir yardım türüdür. Çocuk parası, pek çok farklı kurum tarafından verilmeye devam edilmektedir. Çocuk parası başvurusu sayfasında yer alan bilgilerdeki gibi, süt parası ve doğum yardımı ile karıştırılmamalıdır. Çocuk parası almak isteyen anne ve babaların bulundukları ilin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yâda Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne başvurmaları yeterli olacaktır. Eğer ilçede yaşıyorsanız bu durumda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurmanız sonrasında siz de çocuk parası alabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından her yıl olduğu gibi 2020 yılında da bebek sahibi olan tüm annelere verilen bir ödeme türüdür. Bu ödemeyi SSK’lı çalışan olsun ya da olmasın doğum yapan tüm anneler başvuru yaptığı takdirde alabilir. Çocuk parası alabilmek için doğmuş çocuğun sağ olması gerekmektedir. Doğumun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşmesi gerekmektedir. Çocuk parası bir defaya mahsus her çocuk için ödenmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bu yardım parasının yanı sıra pek çok farklı çocuk parası da verilmektedir. Bunlar da aşağıda yer almaktadır.


Bazı alıntılar: 

https://ailevecalisma.gov.tr/sss/sosyal-yardimlar-genel-mudurlugu/dogum-yardimi/


Çocuk Yardımı Parası Ne Kadar?

1.  Çocuk için ödenek miktarı 300,00 TL
2. Çocuk için ödenek miktarı 400,00 TL
3. Ve daha fazla çocuk için ödenek miktarı 600,00 TL

 

Doğum Yardımını Kimler alabilir?

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bebek sahibi olan bütün kadınlara yapılan bir ödemedir. Bu ödemeyi T.C. Vatandaşı olan bütün kadınlara maddi durumuna bakılmaksızın verilmektedir.Bir annenin bu yardımı alabilmesi için kesinlikle başvuru yapması gereklidir, aksi halde ödeme alamaz. Ölü doğumlar için ödeme yapılmamaktadır.Sadece T.C. vatandaşı olan anneler yararlanabilir. Yabancı uyruklu annelerin bu yardımı alma hakkı yoktur.Kamu Personeli olan memur annelerin, memurların çalışmayan eşlerin, SSK'ya yadaBağkur'a tabi olarak çalışanları vs herkesin bu haktan yararlanma hakkı vardır.

Doğum Parası isesadece SSK'lı olarak çalışan ve bebek sahibi olan annelere ödenir. Gebelik ve sonrasında yasal izni süresinde işe gidemediği bütün günlere dair maaş ödemelerini SSK'dan işsizlik ödeneği adı altında alır.

Emzirme Ödeneği (Süt Parası) isesadece SSK'lı olarak çalışan annelere yada SSK’lı olarak çalışan babaların çalışmayan eşlerine bir defaya mahsus olmak üzere yapılan ödemedir.

Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum yardımı başvurusu, canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS)’nde kayıt işlemi yapıldıktan sonra "Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin” eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanmasının ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılır.Başvurular, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılır.Her ne statüde olursa olsun (hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dâhil) kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel çalıştığı kuruma başvurur.

Memur Aile Yardımı Ödeneği Nedir?

Evi olan Devlet memurlarının herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almayan eşleri ve mevcut çocuklarının her biri için verilen ödenektir. Memur aile yardımı ödeneklerinin miktarı ailedeki çocuk sayısına göre değişmektedir.  Toplu sözleşmede alınan karara göre devlet memurlarının %40 ve üzeri oranında engelli bulunan çocukları için verilen aile yardımı ödeneği %50 artırımlı olarak verilmektedir. 2018 yılında memur maaşlarına eklenen çocuk yardım tutarları şu şekilde olmuş 2020 rakamları henüz belirlenmemiştir.


72 aydan büyük olan bir çocuk için 49,97 TL

72 aydan küçük bir çocuk için 77,11 TL

72 aydan büyük iki çocuk için 99,94 TL

72 aydan birisi küçük, birisi büyük iki çocuk için 127,08 TL

72 aydan küçük iki çocuk için 154,21 TL

72 aydan büyük olan üç çocuk için 157,52 TL

72 aydan birisi küçük, ikisi büyük 3 çocuk için 184,66 TL

72 aydan ikisi küçük, birisi büyük üç çocuk için 211,79 TL

72 aydan küçük 3 çocuk için 238,93 TL


Çocuk Yardımı İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Doğum yardımından kimler faydalanabilir?

Doğum Yardımı, Türk vatandaşları ile Mavi kart sahiplerine verilir. Annenin veya babanın veyahut her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekmektedir. Doğum Yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için Doğum Yardımı verilmez. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır.


Doğum yardımından faydalanmak için ne yapılması gerekir?

Doğum Yardımı başvurusu, canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işlemi yapıldıktan sonra "Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin” eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanmasının ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılır. Başvurular, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılır. Her ne statüde olursa olsun (hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dâhil) kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel çalıştığı kuruma başvurur. Yurtdışında yaşayanların başvuruları ise Büyükelçilik ve Konsolosluklarca alınır. Yurtdışında yaşayanların Türkiye’de bulunmaları halinde ise herhangi bir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezine başvurmaları mümkündür.


Sağlık Bakanlığında memur olarak çalışıyorum. Doğum Yardımı kapsamında hangi kuruma müracaat etmem gerekir?

Her ne statüde olursa olsun (hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dâhil) kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel çalıştığı kuruma başvurur. Dolayısıyla çalıştığınız kurum olan Sağlık Bakanlığına müracaat edebilirsiniz.


15 Mayıs 2015 tarihinden sonra evlat edindim. Doğum Yardımı ödemesi alabilir miyim?

15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğan ve evlat edinilen çocuk için evlat edinilmeden önce bir Doğum Yardımı alınmış ise Doğum Yardımı Sistemi (DYS) tarafından kendisine tekrar ödeme oluşturulmaz. Bununla birlikte evlat edinilen çocuk için evlat edinilmeden önce bir doğum yardımı alınmamış ise başvurulması halinde Doğum Yardımı alınabilir. Diğer bir deyişle, evlat edinilen çocuklar için ayrıca ödeme yapılmaz; ancak bu çocuklar ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde dikkate alınır. Buna göre, evlat edinilen çocuk için doğum yardımı alınsa da alınmasa da, Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıtlı olduğu ailedeki, ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde dikkate alınır.


Hamileyim, Doğum Yardımı için başvuru yapabilir miyim?

Hayır, Doğum Yardımı başvurusu canlı doğumlar için yapılabilir. Dolayısıyla canlı doğum gerçekleştirmeniz ve ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğunuzun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işleminin yapılmasının ardından başvuru yapabilirsiniz.

Doğum Yardımı kapsamında ne kadar ödeme yapılmaktadır?

Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL tutarında bir defaya mahsus Doğum Yardımı ödemesi yapılmaktadır. Kamu işçilerine ise sözleşmeleri gereği, kurumlarından aldıkları doğum yardımı tutarı ile yukarıda bahsedilen tutarlar arasındaki fark ödenir. Kurumlarından aldıkları ödeme daha fazla ise Doğum Yardımı ödemesi yapılmaz.


Doğum Yardımı kapsamında son başvuru tarihi gibi bir süre kısıtı bulunmakta mıdır?

Doğum Yardımı uygulaması 15.05.2015 tarihinde başlamış olup, ilgili mevzuatta yardım programının geçerlilik süresine ilişkin bir düzenlemeye yer verilmemiştir. Ayrıca 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşen canlı doğumlar için yapılacak doğum yardımı başvuruları için de herhangi bir son başvuru tarihi gibi bir düzenleme bulunmamaktadır.


Şartlı Gebelik Yardımı (ŞGY) kapsamında tek seferlik Doğum Yardımı aldım. Ayrıca yeni çıkan Doğum Yardımından yararlanabilir miyim?

Doğum Yardımı ile ŞGY uygulamaları birbirini etkilemeyen yardım programlarıdır. Dolayısıyla 15.05.2015 tarihi sonrasında doğan/doğacak çocuklarınız için şartlı gebelik yardımı almış olmanız halinde, aynı zamanda Doğum Yardımından yararlanmanızın önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.


Mavi kart sahibi kişiler Doğum Yardımından yararlanabilir mi?

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve Mavi Kart sahipleri de bu uygulamadan aynı şartlarda faydalanabilir. Yurtdışında bulunan vatandaşlarımız ve Mavi Kartlılar başvurularını Büyükelçilik veya Konsolosluklara şahsen ya da iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapabilirler.Kocamın eski evliliğinden iki çocuğu var, ben 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yaptım. Kaçıncı çocuk olarak ödeme alabilirim?

Doğum Yardımı kapsamında yapılan/yapılacak ödemeler Türk vatandaşı/Mavi kartlı anne üzerinden yapıldığından kocanın eski evliliğinden olan çocukları dikkate alınmamaktadır. Buna göre doğan çocuk ilk çocuğunuz olacağından 300-TL tutarında ödeme oluşacaktır. Ancak annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı olmaması halinde, Türk vatandaşı/Mavi kartlı baba üzerinden işlem yapılacağından babanın önceki evliliklerinden olan çocuklar bu durumda sıralamaya dâhil edilecektir.

Sizler için 2020 yılında çocuk parası başvurusu 2020 nasıl yapılır sorusuna yanıt arayarak, çocuk parası yardımı ile ilgili tüm merak edilenleri bu sayfamızda toparladık. Siz de sitemiz üzeridnen bilgileri inceleyerek çocuk parasını alabilirsiniz. Ayrıca çocuk parası ile ilgili merak ettiklerinizi aşağıda bulunan yorum bölümüne yapabilirsiniz.
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  kredi hesapla
  
  Diğer sitelerimiz: Bankalarkredi.com
  2021 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2020